Dzieci, osoby chore i starsze nie miały szans na przeżycie nocy 2 sierpnia 1944r. ostatnich 4300 Sinti i Romów przebywających w obozie zagłady Auschwitz-Birkenau zostało wepchniętych do komór gazowych i zamordowanych przez SS, mimo zaciekłego oporu. W 79. rocznicę likwidacji obozu odcinka B II e Stowarzyszeniem Romów w Polsce, Centralna Rada Niemieckich Sinti i Romów we współpracy z Państwowym Muzeum Auschwitz-Birkenau zapraszają na centralne uroczystości międzynarodowe w miejscu zbrodni przeciwko ludzkości w dniu 2 sierpnia 2023.
W dniu 21-23.11.1996 r., z inicjatywy Stowarzyszenia Romów w Polsce, w Oświęcimiu, odbyła się międzynarodowa konferencja pt. „Zagłada, Pamięć Nadzieja” poświęcona upamiętnieniu zagłady Romów i Sinti. W konferencji udział wzięli przedstawiciele Romów z krajów europejskich (Serbia, Niemcy, Austria, Czechy, Francja) oraz naukowcy zajmujący się tematem romskiego holocaustu.
W wyniku debaty uchwalono proklamację w sprawie ustanowienia dnia 2 sierpnia „Dniem Pamięci o Zagładzie Romów”. Proklamacja została podpisana przez przedstawicieli powołanej w tym celu Międzynarodowej Rady Pamięci o Zagładzie Romów, w osobach przewodniczącego Rady – Romana Kwiatkowskiego oraz Sekretarza Generalnego - Dr Dragolijuba Ackovića.
29 lipca 2011 r Sejm Rzeczypospolitej Polskiej uchwalił dzień 2 sierpnia Dniem Pamięci o Zagładzie Romów, a Parlament Europejski w 2015 roku uznał 2 sierpnia Dniem Pamięci o Holocauście Europejskich Romów.
W tym roku na obchodach będziemy gościć Nicola Beer, wiceprzewodnicząca Parlamentu Europejskiego, która z okazji obchodów wygłosi przemówienie. Gerda Pohl z Niemiec będzie przemawiać w imieniu ocalałych z Holokaustu Romów.
Oficjalna uroczystość upamiętniająca 500 000 Romów i Sinti zamordowanych w okupowanej przez nazistów Europie rozpocznie się w środę 2 sierpnia 2023r o godzinie 11.50 w Sekcji B II e Miejsca Pamięci Auschwitz-Birkenau. Zakończy się o godzinie 13.30 po złożeniu wieńców pod Pomnikiem Pomordowanych Romów i Sinti.
Oprócz członków mniejszości Romów i Sinti z wielu krajów obecni będą również przedstawiciele państwa polskiego, instytucji i organizacji międzynarodowych, ambasadorowie i dyplomaci wielu krajów. Wraz z Międzynarodową młodzieżą Romów
Ceremonia upamiętniająca będzie transmitowane na żywo na facebookowej stronie Stowarzyszenia Romów w Polsce pod linkiem
https://www.youtube.com/@stowarzyszenieromowwpolsce4065
https://www.facebook.com/profile.php?id=100064603695289
Przebieg uroczystości:
11:15. Wspólne przejście do miejsca pamięci Romów i Sinti na odcinku B II e Miejsca Pamięci Auschwitz-Birkenau
11:50 Uroczystość upamiętniająca
Przemówienia:
· Powitanie
· Roman Kwiatkowski, Prezes Stowarzyszenia Romów w Polsce
· Romani Rose, przewodniczący Centralnej Rady Niemieckich Sinti i Romów
· Gerda Pohl, ocalała z Holokaustu
· Nicola Beer, wiceprzewodnicząca Parlamentu Europejskiego
· Wicemarszałek Senatu Michał Kamiński
List od Premiera RP Mateusza Morawieckiego
· Georgina Laboda, przedstawicielka międzynarodowej inicjatywy upamiętniającej młodzież „Dikh He Na Bister”
13:00 Uroczyste złożenie wieńców
Kontakt prasowy:
Stowarzyszenie Romów w Polsce
Władysław Kwiatkowski
Tel. 513985866
e-mail dialog24@wp.pl
Zadanie pt. Międzynarodowy Dzień Pamięci o Zagładzie Romów - 79. rocznica likwidacji „Zigeunerlager” w KL Auschwitz – Birkenau dofinansowano
ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury- państwowego funduszu celowego, oraz dotacjiMinistra Spraw Wewnętrznych i Administracji