Oświadczenie
z dnia 13 stycznia 2016 r.
Stowarzyszenia Romów w Polsce
w sprawie odmowy wszczęcia przez Prokuraturę Rejonową Kraków - Śródmieście Zachód w Krakowie dochodzenia z zawiadomienia Stowarzyszenia o możliwości popełnienia przestępstwa z art. 257 kodeksu karnego przez właściciela internetowego portalu „Nonsensopedia , polska encyklopedia humoru” hasło „Romowie”.
W dniu 26 stycznia 2015 r. Stowarzyszenie skierowało do Prokuratury Okręgowej w Krakowie zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa z art. 257 kodeksu karnego przez właściciela internetowego portalu „Nonsensopedia, polska encyklopedia humoru” hasło „Romowie”, który za cel postawił sobie rasistowskie wyśmiewanie, zohydzanie i w efekcie znieważanie obywateli polskich narodowości romskiej z powodu przynależności etnicznej. Zawiadomienie skierowane do Prokuratury Okręgowej w Krakowie ostatecznie zostało rozpatrzone przez Prokuraturę Rejonową Kraków – Śródmieście Zachód w Krakowie, która w dniu 28 maja 2015 r. odmówiła wszczęcia dochodzenia w sprawie „wobec braku ustawowych znamion czynu zabronionego”.
Zauważamy, że gdyby podobna sprawa miała miejsce w jednym z krajów Europy Zachodniej np. Niemczech sprawa na pewno nie zakończyłaby się na etapie odmowy wszczęcia dochodzenia, lecz przynajmniej po jej merytorycznym zbadaniu w wyniku dochodzenia (śledztwa). Przedmiotowa negatywna decyzja jest jedną z wielu jakie otrzymaliśmy w ostatnich latach. W Polsce obywateli polskich romskiego można w dowolny sposób obrażać używając rasistowskich sformułowań i epitetów, gdyż poprzeczka karalności w postaci np. art. 256, czy 257 kk jest bardzo wysoko postawiona, zaś organy Prokuratury takimi decyzjami ( jak wyżej przedstawiona) podtrzymują ten wysoki poziom.
Ponieważ Stowarzyszenie nie otrzymało wyżej wymienionego postanowienia, więc nie zna jego uzasadnienia i powodów odmówienia podjęcia dochodzenia. Nadto z zawiadomienia wynika, że przedmiotowe postanowienie zostało wydane przez Prokuraturę ponad osiem miesięcy temu, co jest dla zawiadamiającego niezrozumiałe, gdyż było jedyną stroną w sprawie i winno być o decyzji Prokuratury niezwłocznie powiadomione.
W przedstawionej sytuacji nie zgadzając się ze stanowiskiem Prokuratury Rejonowej Kraków – Śródmieście Zachód w Krakowie oraz uważając, że granica prawa do wolności wypowiedzi w Internecie jaką stanowi ochrona mniejszości narodowych i etnicznych (art. 2, 32 i 35 Konstytucji) została przekroczona, w dniu 12 stycznia 2016 r. Stowarzyszenie wystąpiło do Prokuratora Generalnego RP z informacją o sprawie oraz prośbą o podjęcie działań w ramach przysługujących mu uprawnieniom nadzorczym.
Poniżej publikujemy to wystąpienie. O dalszym ciągu sprawy powiadomimy po otrzymaniu odpowiedzi od wymienionego organu państwa.
Prezes Zarządu Głównego
Roman Kwiatkowski