Stowarzyszenie Romów w Polsce w ramach projektu, dofinansowanego ze środków Fundacji im. Stefana Batorego, koordynowało przeprowadzenie badań psychologicznych testami niewerbalnymi w szkołach specjalnych i szkołach masowych w województwie małopolskim, śląskim i opolskim, do których uczęszczają dzieci romskie.
Opracowaniem metodologii badań, doborem respondentów - uczniów pochodzenia romskiego ze szkół specjalnych i masowych - oraz przeprowadzeniem badań zajął się zaangażowany do tego celu zespół badawczy złożony z psychologów pod kierunkiem prof. Haliny Grzymały-Moszczyńskiej. Dodatkowo, przeprowadzono badania jakościowe z przedstawicielami starszyzny romskiej, rodzicami dzieci, asystentami/asystentkami romskimi pracującymi w szkołach oraz nauczycielami/nauczycielkami na temat wartości i norm obowiązujących w kulturze Romów.
W oparciu o dane zebrane w trakcie obu typów badań powstał raport końcowy, który otwierają artykuły uznanych badaczy społeczności romskiej, przybliżające czytelnikom m.in. problemy związane z edukacją społeczności romskiej w polskim systemie oświaty.
Raport został zaprezentowany na konferencji pod patronatem Instytutu Psychologii i Instytutu Studiów Regionalnych Uniwersytetu Jagiellońskiego. Konferencja odbyła się 27.10.2011 w Małopolskim Urzędzie Wojewódzkim. Uczestniczyło w niej wielu przedstawicieli władz lokalnych i centralnych, naukowców, kuratorów oświaty, nauczycieli i nauczycielek, dyrektorów szkół i przedstawicieli społeczności romskiej. Wśród prelegentów znaleźli się: prof. dr hab. Halina Grzymała-Moszczyńska wraz z członkami zespołu badawczego, prof. dr hab. Ewa Nowicka, prof. dr hab. Tadeusz Paleczny, prof. dr hab. Jan Widacki, Miłosz Gerlich z Uniwersytetu Wrocławskiego, Dorota Dobrzyńska z Wydziału ds. Mniejszości Romskiej w MSWiA, Elżbieta Neroj z Departamentu Zwiększania Szans Edukacyjnych w MEN, Jan Królczyk - dyrektor Zespołu Szkoły Podstawowej i Gimnazjum w Maruszynie Dolnej i Maria Łój - nauczycielka dzieci romskich z Dolnego Śląska.
Poniżej zamieszczamy raport w wersji PDF.